Περιγραφή του σχολείου

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Γενικά στοιχεία του σχολείου μας

sxoleio001

Άποψη από την αυλή του Ισογείου

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος βρίσκεται στο Άνω Πέραμα στην οδό Γρηγορίου Λαμπράκη 2.

Το διδακτήριό μας είναι χτισμένο από το 1985 και παρόλο που παρέχει αρκετούς χώρους για τις δραστηριότητές μας υπάρχει μεγάλη ανάγκη για ανακαίνιση και εκσυγχρονισμό του.

Εκτείνεται σε τρία επίπεδα-ορόφους με δύο προαύλια για παιχνίδι και Γυμναστική. Στο ένα από τα δύο υπάρχει γήπεδο μπάσκετ, αν και οι μαθητές μας προτιμούν να παίζουν ποδόσφαιρο κατά την ώρα του διαλείμματος.

Στο εσωτερικό , εκτός από τις αίθουσες διδασκαλίας, διαθέτει μια Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων, μια Βιβλιοθήκη, ένα Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, μια αίθουσα Μουσικής, ένα Χημείο και φυσικά Γραφείο Δασκάλων και Διευθυντή.

Φέτος, τη σχολική χρονιά 2014-15, λειτουργεί ως οχταθέσιο με διπλά τμήματα στην Πρώτη (Α΄) και στην Τρίτη (Γ΄) τάξη και ένα τμήμα Ολοήμερου. Φοιτούν 147 μαθητές και εργάζονται 14 εκπαιδευτικοί (καθώς δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα όλες οι ειδικότητες).

Όλοι μας εργαζόμαστε για την ανάπτυξη και την πρόοδο των μαθητών μας και συνεργαζόμαστε με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για να επιτύχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.