Σεμινάριο ΕΨΥΠΕ

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Εκπαιδευτικό προσωπικό

Την Τετάρτη 14 Μαΐου 2014 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν σε ημερίδα που διοργάνωσε η Σχολική Σύμβουλος κα Κατσιγιάννη Βικτωρία και η ΕΨΥΠΕ στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος. Εδώ βλέπετε φωτογραφίες από το 1ο μέρος της ημερίδας που είχε θέμα τις δράσεις της ΕΨΥΠΕ και καλές πρακτικές πρόληψης του Σχολικού Εκφοβισμού

ΕΨΥΠΕ 1Ημερίδα2

Στο δεύτερο μέρος της ημερίδας οι επιμορφούμενοι δάσκαλοι ανέλαβαν ρόλους: του παιδιού που εκφοβιζει, που εκφοβιζεται, τα παιδιά που υποστηρίζουν, τα παιδιά θεατές, τη δασκάλα, τη Δ/ντρια και τη μαμά του μαθητή που δέχεται εκφοβισμό. Μέσα από αυτούς τους ρόλους διερευνήθηκαν τα συναισθήματα όλων των εμπλεκομένων σε ένα τέτοιο περιστατικό και προτάθηκαν τρόποι πρόληψης του φαινομένου στο σχολικό περιβάλλον.

Παρακάτω βλέπετε φωτογραφίες από τη δραματοποίηση αυτών των ρόλων:

Hμερίδα3Ημερίδα3

Ημερίδα4Ημερίδα5